Išiko Džian

24. července 2010 v 23:16 | Sal |  ukázky
Išiko Džian

Jeho prapředek byl správcem hradu Inujama v provincii Owari (11), ale v době bitvy u Sekigahari (12) pobral z neznámých důvodů za bílého dne veškerý sv§j majetek a vydal se do Kjóta jako rónin, samuraj bez pána. Rod Išiků byl značně rozvětvený, a jelikož Džian patřil k hlavní rodové větvi, žil v bohatství a přepychu. Před sedmdesáti či osmdesáti lety (13) odmítlo knížectví Sacuma, rod Hosokawů a celá řada dalších knížat západních provincií (14) splatit své dluhy, a tak náš Išiko, jenž také půjčoval pouze knížatům, přišel na mizinu.
Kvůli knížecím půjčkám nakonec o většinu svého majetku přišel a třel bídu s nouzí. Celý rod tehdy vymizel beze stop. Jelikož však Išikové kdysi patřili k váženým samurajským rodům, najdeme mezi hatamoty, po celé provincii Owari i jinde mnoho známých rodin stejného jména.

11 - Pravděpodobně Išiko Sadakijo (Sókjú), kterému udělil hrad v léno Tojotomi Hidejoši; po bitvě u Sekigahari však o hrad i léno přišel. Jeho syn Sóun se poté začal věnovat obchodu a zde zmiňovaný Džian patřil ke třetí generaci v hlavní větvi.
12 - 15. září 1600
13 - Přibližně v 50. letech 17. století, budeme-li předpokládat, že text byl sepsán v polovině 20. let 18. století.
14 - Běžná praxe označování knížat jejich rodovým jménem, názvem léna, jež spravovala, nebo funkcí, kterou zastávala. Zde se jedná jmenovitě o rod Šimazu, který spravoval knížectví Sacuma (dnešní prefektura Kagošima) na jižním Kjúšú již od konce 12. století, a o rod Hosokawa z provincie Higo (dnešní prefektura Kumamoto). Jeden z hlavních důvodů jejich vysokých půjček byly mimořádné výdaje spojené s potlačením vzpoury v Šimabaře v letech 1637-1638. V důsledku prudkého poklesu cen rýže v roce 1649 se navíc snížil peněžní výnos z jejich lén, což se odrazilo i ve stále se prohlubujícím schodku rozpočtů jednotlivých knížectví.

Takafusa, M. : Zápisky o obchodnících. Praha: DharmaGaia, 2005 (strany 56-57)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co vas tu nejvic zajima?

Anime 25% (2)
Japonsko 62.5% (5)
Jine (upresnit v komentech) 12.5% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama